- Да се развива дух на взаимоуважение
- Да се борят със своите лоши навици
- Да бъдат вежливи
- Да се поддържа атмосфера на справедливост и хуманизъм
- Да се спазва йерархията в отношенията между трениращите и инструктора, начинаещите и напредналите, по-възрастните и по-младите
- Да се държат в съответствие с приетия етикет
- Да се уважава положението на другите
- Да се отнасят към другите честно и открито
- Да се въздържат от приемането или връчването на подаръци във всички случаи, когато това може да бъде изтълкувано погрешно
ПОЧТЕНОСТ
Почтеният човек е прав, надежден и не приема измамата на други хора, спазва признатите морални норми. Почтеността е качество, което рядко се показва в съвременния свят.
Практикуващият Таекуон-До трябва да знае как да разграничава доброто и злото, да следва гласа на съвестта и да се чувства виновен, когато е направил нещо нередно. Ето няколко примера за липса на почтеност:
- Учителят, който представя себе си и изкуството в невярна светлина, показвайки неправилна техника на своите ученици поради липса на знания или безразличие.
- Ученикът, който неправилно представя себе си чрез манипулиране на дъските преди демонстрация на силов тест.
- Учителят, който прикрива лошата техника с луксозна тренировъчна зала и фалшиво ласкателство към своите ученици.
- Ученикът, който иска степен от учителя си или се опитва да я купи
- Ученикът, който придобива степените си за егоистични цели или за превъзходство
- Учителят, който преподава Таекуон-До единствено в името на удовлетворяване на собствените материални изгоди
- Незачитане мнението на начинаещите
ПОСТОЯНСТВО
Постоянството е качество на истинския шампион. Колкото по-продължително и целенасочено работите за успеха, толкова по-лесно ще го постигнете. Постоянството изисква да се фокусираш върху целта, да си отдаден на нея и да не се отказваш след провал.
Има една стара източна поговорка, която казва: “Търпението води до добродетелта или достойнството”. Щастието и благоденствието могат да бъдат постигнати от упорития човек. Преодоляването на трудностите чрез постоянство е една от най-големите тайни за това да станеш добър в Таекуон-До (и не само в него).
САМОКОНТРОЛ
Самоконтролът е способността да контролираме нашите емоции и поведение. Този принцип е изключително важен както в тренировъчната зала, така и извън нея. Загубата на контрол може да доведе до много сериозни последствия за трениращия и неговия съперник по време на спаринг.
НЕПОКОЛЕБИМ ДУХ
Смелостта е отношение към опасността, която се характеризира с липса на страх или голяма способност да се преодолее.
Ако трениращият Таекуон-До се сблъска с несправедливост, той ще се справи с нея без страх и колебание и с непоколебим дух и безкомпромисност към грешките, без значение кой е противникът му или колко са на брой противниците.